top of page
GAMZE SARAÇOĞLU.png

Türkiye’nin başarılı moda tasarımcılarından Gamze Saraçoğlu, Işık Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun oldu. Parsons School of Design New York’ta Moda Tasarımı bölümünü dereceyle bitiren Saraçoğlu, Central Saint Martins Collage of Art and Design London’da moda eğitimini tamamladı.

 

Kariyerine New York’ta, Donna Karan markasında tasarımcı asistanı olarak başlayan Gamze Saraçoğlu, kendi adını taşıyan markasının temellerini 2005’te atıp ilk koleksiyonunu 2009 yılında İstanbul Moda Haftası’nda sergiledi. 2011 yılında Işık Üniversitesi tarafından ‘Yılın Moda Tasarımcısı’ ödülüne layık görülen Saraçoğlu, 2012 yılında Moda Tasarımcılar Derneği Başkan Yardımcısı seçildi.

 

On beş yıldan fazla özel Haute Couture ürünler tasarlayarak kariyerine devam eden Gamze Saraçoğlu, bu çalışmalarına ek olarak kreatif danışmanlık tecrübesiyle Zara, H&M, Marks & Spencer, Boyner, Damat ve LC Waikiki gibi dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen perakende markalarına ses getiren koleksiyonlar yarattı. Ayrıca başarılı tasarımcı, 2015-2018 yılları asında Mudo ve İnci markalarında kreatif direktörlük görevi üstlenerek birden fazla koleksiyona imza attı. 2018 yılında Saraçoğlu, The Walt Disney Company ile uluslararası bir iş birliğine imza atarak, Disney’in ikonik kahramanı Mickey Mouse’un dünya çapındaki 90. yıl dönümü kutlamaları için Penti, Hayat Su ve Taç Linens ile “Inspired by Mickey” adında kapsül koleksiyonlar hazırladı. Moda tasarımlarının yanı sıra Gamze Saraçoğlu, Turkcell, Aras Kargo, Anadolu Efes ve Petrol Ofisi gibi farklı sektörlerdeki başarılı firmalara üretim ve tasarım danışmanlığı vererek üniformalar tasarladı. Saraçoğlu bu tecrübelerine ek olarak, Kim Korkar Hain Kurttan, Yeni Bir Şarkı ve Toz tiyatro oyunları için Türkiye’nin önde gelen oyuncularına kostümler tasarladı.

 

2008’den bu yana Mimar Sinan Üniversitesi’nde Giysi Tasarımı dersi veren Saraçoğlu ayrıca 2010 yılı itibariyle Moda Tasarımcıları derneği yönetim kurulunda yer almaktadır.

 

 

Hazır giyim ve haute couture koleksiyonlarını Nişantaşı’ndaki showroom’unda sergileyen başarılı tasarımcı, Gamze Saraçoğlu Moda Tasarım Stüdyosu çatısı altında farklı sektörlerdeki perakende markalarına ve firmalara Koleksiyon Tasarımı ve Kreatif Danışmanlık hizmeti vermeyi sürdürüyor.  

bottom of page